2012 yılında yazılan bir köşe yazısı, o zaman şanlıurfa marka şehir olacak deniliyordu? peki marka şehir oldu mu? işte o yazı yorumlarınızı bekliyoruz.

12 ve 13 Mart tarihlerinde Şanlıurfa’da Şanlıurfa Valiliği tarafından düzenlenen, “Şanlıurfa Kültür ve Turizm Tanıtma Günleri”ne katılan bilim adamlarını, turizm sektörü yatırımcılarını, medya mensuplarını, tarihçileri, turist rehberlerini, tur operatörlerini satır aralarına kadar dinleyen, not tutan, soru soran, katılımcılarla aynı masada yemek yiyen, sohbet eden ve sokakta tarihi mekânları gezen bir valiyi, bütün etkinlik boyunca salonda görmek yüzlerce insanın yüzünde ve yüreğinde derin bir sevgi ve saygı yarattı.

Tıpkı bir milyonu aşan Şanlıurfa halkında kısa sürede  yarattığı sevgi ve saygı gibi…

Meslek hayatımda yüzlerce kongre, sempozyum, konferans, panel, çalıştay ve inceleme-araştırma gezisine katıldım.

 Bu çalışmalar,  katılanları genelde çok yorar, iki günlük bir katılım bir hafta iş yükünden daha fazla ağır ve yorucu olmaktadır. Bu sebeple olacak ki çok sayıda katılımcı daha ilk gün salondan ayrılır. Etkinlik 10 yada 20 kişi ile devam eder.

Bu yorgunluk şöyle dursun, etkinlikte üst düzey temsilci protokol konuşması yapar ve salondan ayrılır. kalan 10 yada 20 kişi bir şeyler yapmaya çaba harcar…

Geleneksel olarak böyle geçen salon içi etkinliklere amaçlarına ulaşamazlar..

Ancak katılımcıların da geleneksel olarak bekledikleri bu türden etkinlik Şanlıurfa’da tekrarlanmadı.

Şanlıurfa Valiliği tarafından düzenlenen, “Şanlıurfa Kültür ve Turizm Tanıtma Günleri”  kapsamında yaşananlar ülkemizde bir ilki gerçekleştirdi. Şanlıurfa Valisi sayın Nuri Okutan etkinlik boyunca bir iki ciddi konu dışında salondan ayrılmadan konuklarla beraber Şanlıurfa’nın turizm sorununu masaya yatırdı.

Bu iki günlük tanıtım çalışmasında bu kent bir gerçeği yaşadı.

Şanlıurfa Valisi Sayın Nuri Okutan, iki gün boyunca “Şanlıurfa Kültür ve Turizm Tanıtma Günleri” ne önce bir ilin valisi olarak katıldı.

Etkinlik boyunca, bir bilim adamı gibi, zamanı gelince bir turizm uzmanı gibi, bazen de bir tarihçi gibi, halktan biri olarak, zaman zaman bir sanat tarihçisi gibi,  bazen de bir dinleyici olarak yaklaşık 3 yüz kişilik katılımcının arasında bir etkinliği canlı ve heyecanlı tutmaya çalıştı.

Katılımcıları satır aralarına kadar dinleyen, not tutan, soru soran, konuklarla aynı masada yemek yiyen, sohbet eden, konuklarını alıp korumalardan uzak sokakta tarihi mekânları gezen bir valiyi görmek yüzlerce insanın yüzünde ve yüreğinde derin bir sevgi ve saygı yarattı.

Tıpkı bir milyonu aşan Şanlıurfalıda yarattığı sevgi ve saygı gibi..

Şanlıurfa Valisi Sayın Nuri Okutan, bu tanıtım  etkinliğinde çok fazla konuşmadı ancak çok fazla dinledi ve çok fazla not aldı.

Tüm kentsel eleştirileri de bir bilim insanı gibi, kendi kalemi ile bizzat not aldı.

Israrla ve sabırla, katılanları da tek tek dinledi ve sözlerini kesmedi.

Her katılımcı ile bire bir sohbet etme zamanı buldu. Her katılımcıya ayrı ayrı özen gösterdi.

Gerçeği vurgulamak gerekirse, bütün turizm ve basın katılımcıları, her ilde geleneksel hale gelen il protokollerinde, ilk açılışlarının il valisi tarafından yapıldığı ve sonra öğleye doğru valinin salondan ayrılması ile 2 saatte biten birkaç günlük bilimsel bir çalışma beklediler.

Ancak, durum bu kez Şanlıurfa’da böyle olmadı.

Olmadı çünkü;

 Şanlıurfa’da valilik makamında tüm Şanlıurfa halkını, din, dil, inanç, ırk, düşünce ayrımı yapmadan kucaklamış, kısa sürede halkla sokakta bütünleşmiş ve halk gibi düşünen ve çalışan bir vali görev yapıyor.

Gümrük Han’da tahta taburede puşili vatandaşla aynı bardaktan çay içen bir vali..

Çarşıda vatandaşla beraber sohbet eden ve dertlerini bizzat kendilerden dinleyen bir vali…

Yolda çocuklara hatırını soran, onların hafızlarında önemli olduklarını derinleştiren bir vali,

 Balıklıgöl’de gençlerle ve turistlerle balıklara yem atan bir vali…

Şanlıurfa Valisi Sayın Nuri Okutan…

Turizm sektörü ve ulusal basından katılan yüzlerce insan Sayın Vali Nuri Okutan’a hayran kalarak ayrıldılar…

Ben çok iyi biliyorum ki, tüm katılımcılar Sayın Vali Okutan’a sevgi, saygı ve hayranlıklarını hatta takdirlerini açıkça ifade edecek zamanı bulamadılar, çoğu bunu sözleri ile satır aralarında ifade ettiler.

İnsanlık tarihinin kesiştiği marka bir şehir yaratmak ve bu şehri,  çeşitli din ve inanç merkezlerinin odak noktası yapmak adına 12-13 Mart tarihlerinde Şanlıurfa Valiliği tarafından düzenlenen, “Şanlıurfa Kültür ve Turizm Tanıtma Günleri”  amacına ulaşmış ve başarılı geçmiştir.

Bu başarıda, Şanlıurfa Valisi Sayın Nuri Okutan’ın özverili çalışmaları bulunmaktadır.

Her kamu ve özel kurum Şanlıurfa’da yaratılmak istenilen hoşgörü kültürüne destek vermekle sorumludur.

Şanlıurfa bir marka kent olmak yolunda Sayın Vali Okutan ile ciddi adımlar atmıştır.

Bizler gördük, yaşadık, bütün gerçeği ile sizlere aktardık…

Vali Nuri Okutan bu kent için insanlık tarihinin ve kültürlerin kesiştiği ortak bir değerdir..

Şanlıurfalılara da bu değeri korumak, yaşatmak ve desteklemek düşer…

Tanıtım günlerine katılan yüzlerce konuktan çoğu ile yüz yüze görüşmelerim oldu, bu kentten benim düşüncelerime çok yakın düşüncelerle ayrıldılar.

Artık herkes biliyor, Şanlıurfa Valisi bu kentte var oldukça;

 Şanlıurfa “MARKA” Kent Olacak…

Bir kenti  de ancak;

Kendisi MARKA olan yöneticiler ayakta tutar ve markalaştırır..